אודות

'הומניסט' הוא מגזין אינטרנטי עצמאי העוסק בחדשות, פוליטיקה, מדע, תרבות, הגות ופובליציסטיקה מנקודת ראות של הומניזם חילוני וליברלי. המגזין יפעל במגוון רחב של נושאים בהם קיים עניין ציבורי, ומטרתו להוות בית רעיוני וחברתי עבור הקהל ההומניסטי הנונתאיסטי. אנו רואים עצמנו חלק מתנועת ההומניזם העולמית; ומטרתנו לקדם ערכים שנוגעים לראיית העולם ההומניסטית, לרציונליות ולחילוניות. כיוון שההומניזם החילוני הליברלי מכיל מגוון קולות אנו מחוייבים לחופש הביטוי, זאת תוך שמירה על גבולות השיח והכבוד ההדדי. יחד עם זאת, אין לנו כוונה להוות במה לגישות דתיות ולא רציונליות; כלי תקשורת הנותנים במה לרעיונות כאלה קיימים די והותר.

בזמנים אלו, בהם הפונדמנטליזם הדתי גואה במזרח התיכון בכלל ובישראל בפרט, 'הומניסט' ישאף להוות מגדלור של חשיבה רציונלית ונאורה. מטרתנו היא לפתוח צוהר עבור הקוראים ולהוות קול קורא ליציאה לפעולה למען תיקון העוולות בחברה ובמדינה. אנו סבורים כי יצירת המגזין וגיבוש קהל קוראים נאמן היא נקודת ההתחלה בדרך ליצירת קהילה הומניסטית איתנה. בעוד ארגוני תקשורת אחרים נמנעים מלנקוט עמדה ברורה בנוגע ליחסי דת ומדינה, כפיה וחופש, שעבוד וחירות, הרי ש'הומניסט' מבקש לנסח קו ברור בנושאים אלה ולשנות את המצב הקיים. אנו מקווים כי באמצעות הידיעות והפובליציסטיקה שנספק לקוראינו נוכל להכניס חיים חדשים ברעיונות שנשמעים, לצערנו, לעתים רחוקות מדי בציבוריות הישראלית.

על אף שהצוות שלנו חדש ברובו למלאכת העיתונאות, אנו מחויבים להביא את האמת העירומה לקוראינו, בלי ניסיונות להעלים או לייפות אותה. כפי שטען לואי דמביץ ברנדייס: "אור השמש הוא המטהר הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר היעיל ביותר". זוהי גם גישתנו באשר לנושאים הנוגעים בדת ומדינה, ולפיכך מגזין הוא כלי נפלא לקידום שקיפות זו.

'הומניסט' יהווה תמיד בית חם לכותבים חדשים ואנו מזמינים את כל מי שרואה את עצמו חלק מתנועת ההומניזם העולמית לכתוב איתנו ולסייע לקדם את חירות הפרט.

המניפסט ההומניסטי