שיחה עם הזמר והיוצר אבירם צור, שסקרנותו והמוכנות שלו לשאול שאלות הובילו אותו ליצור בלי להתחנף למיינסטרים

את אבירם צור ראיתי בפעם הראשונה בכנס "מדע. חופש. רציונל. 2015" בקולנוע לב בתל אביב. הוא ולהקתו ניגנו מספר שירים, שהבולט והמסקרן שבהם היה "סוג של חיה". ראיתי זמר בעל הופעה מרשימה, עם קול ברור ועוצמתי ובאותו הזמן גם רך ונעים.

בסוף ההופעה חילקה הלהקה דיסק שלהם, ובזמן שעבר מאז, האזנתי לכל השירים בדיסק ומאוד נהניתי.

את ההופעה השנייה של אבירם ראיתי בבית ציוני אמריקה בערב שנקרא "אין לך אלוהים?", זה היה ערב תרבות מיוחד לחובבי מדע, ספקנים ואנשים הגיוניים. בהופעה הזו כבר הבנתי שיש במוזיקה של אבירם משהו מאוד ייחודי – בתכנים, במסרים, באריזה ובהגשה שלהם, וזאת דווקא בתקופה בה כל אמן שני "מתחבר", "מתחזק" ומחפש תשובות בדת. לכן שוחחתי מעט עם אבירם כדי לנסות להבין בצורה טובה יותר את העולם הרעיוני ממנו צומחת היצירה שלו.

ספר לי, מה גיבש את תפיסת עולמך?

"אני חושב שתפיסת העולם שלי היא בראש ובראשונה תוצאה של סקרנות גדולה לגבי נושאים פילוסופיים, מדעיים וקיומיים. הרצון לגלות כמה שיותר מהאמת מוביל אותי כל חיי ללמוד, לקרוא, לשאול שאלות ולחפש תשובות. וככל שקראתי יותר, במיוחד בנושאים שקשורים למדע, קוסמולוגיה ואבולוציה, תפיסת העולם שלי הלכה והתחזקה. מטבעי, אני מחפש את הדרך הנכונה בעצמי ולא נגרר באופן עיוור אחרי רעיונות ותפיסות, גם אם הם נחלת הרוב. אני לא מאמין במשהו כי "כולם מאמינים בו", במיוחד כשאין בו היגיון."

מה היה היחס לדת בבית בו גדלת?

"גדלתי בבית חילוני, אבל אפשר להגיד שהמשפחה שמרה מסורת במידה כזו או אחרת. ההורים הלכו מדי פעם לבית כנסת, חגגו את החגים, צמו ביום כיפור וגם שמרו כשרות. בדורות שקדמו להם, אני מניח שזה היה אפילו בולט יותר. אולי זה נבע מתוך מה שהיה מקובל וכחלק מהזרם הכללי. אני באופן אישי אף פעם לא התחברתי לדת ולמנהגים שלה. למען האמת, היא תמיד נראתה לי אבסורדית ומלאת חורים."

ואיך אנשים הגיבו לשירים שכתבת?

"בסך הכל אני חושב שהתגובות טובות ומפרגנות. כמובן שיש גם לא מעט השמצות, אבל כנראה שזה די צפוי כשעוסקים בנושאים של מדע, רציונל ואתאיזם ומעדיפים אותם על פני הדת. אנשים בעלי אמונה חזקה ומושרשת מעדיפים לשמר אותה ולא להתעמת עם נושאים שסותרים את אמונתם. לעתים זה מוביל גם לתגובות רגשיות."

האם לדעתך המוזיקה והאמנות בכלל צריכות להיות כלי להבעת דעות ותפיסת עולם?

"אני חושב שכל אמנות, ומוזיקה בפרט, צריכה להעביר מסר ולא להתייפייף או להתחנף. כאמן, אם יש לך תפיסת עולם כלשהי, היא צריכה לבוא לידי ביטוי באמנות שלך."

האם אתה גם הומניסט או רק אתאיסט?

"אני לא מנסה להדביק לעצמי תוויות…אני חי לפי מה שאני חושב ומרגיש שנכון.

אני בהחלט מתחבר לרוב הערכים של ההומניזם, אבל די מסתייג מהתפיסה של "האדם כערך עליון" ביקום, שמאפיינת יותר מחשבה דתית שרואה את האדם כמרכז הבריאה. בסופו של דבר, אנחנו עוד סוג של חיה, שלאורך שנותיה הרבות של האבולוציה התפתחה קצת יותר מהאחרות."

אנחנו כהומניסטים, לא רואים את ההומניזם כתפיסה לפיה האדם הוא מעל הטבע, אלא בעיקר כתפיסת עולם חברתית שמגדירה יחסים בין בני אדם, יחסים בין אדם לבעלי חיים ולטבע בכלל. למשל: חמלה, הכלה, זכויות אדם, עזרה לזולת, אקולוגיה. האם זה מדבר אליך?

"מדבר אליי בהחלט. אלה ערכים שאני מתחבר אליהם לגמרי."

אני מבקש להודות לאבירם צור על הראיון (ועל המוזיקה הנפלאה).

אבירם צור והשמועות – סוג של חיה